• wioska rogata long
 • zakladanie wiosek
 • rodzina
 • zdjecie
 • geo most
 • ORGANIZACJA WIZYT STUDYJNYCH
  Wizyty studyjne dla liderów nt. wiosek tematycznych i aktywizacji mieszkańców

 • WIOSKI TEMATYCZNE
  Zakładanie wiosek tematycznych w Polsce i ewaluacja działajacych wsi

 • QUESTY - WYPRAWY ODKRYWCÓW
  TWORZENIE GIER TERENOWYCH

 • PROWADZENIE SZKOLEŃ I WARSZTATÓW
  z zakresu aktywizacji mieszkańców, rozwoju organizacji pozarządowych, wiosek tematycznych i promocji regionu

 • GEOCACHING - TURYSTYKA Z GPS
  Popularyzacja światowej formy poznawania ciekawych miejsc

Wioski tematyczne a idea Smart-Village w Polsce – szkolenie dla liderów z mazowieckiego LGD

włącz . Opublikowano w Aktualności

„Wioski tematyczne a idea Smart-Village w Polsce” – tak był tytuł szkolenia dla przedstawicieli LGD Zaścianek Mazowsza, które odbyło się w dniach 12-14 stycznia na Dolnym Śląsku i było połączone z wizytą studyjną w funkcjonującej wiosce tematycznej.

SMART VILLAGE, czyli inteligentna wieś, to idea/definicja, która wkracza do Polski wraz z nowym okresem programowania środków UE skierowanych na rozwój obszarów wiejskich.

Społeczność mieszkająca na wsi, która wykorzystuje nowoczesne technologie w celu poprawy jakości i poziomu życia oraz zrównoważonego rozwoju. Społeczność, która na swoim terenie współpracuje i wspólnie decyduje o swoim rozwoju.

Polskie wioski tematyczne od wielu lat wdrażają ideę inteligentnych wsi przy planowaniu pomysłu na swój rozwój i działaniach skierowanych na aktywizację mieszkańców. Większość wiosek ma opracowaną strategię rozwoju wsi lub program rozwoju wioski tematycznej, która może być zaczątkiem do wymaganej Koncepcji Smart Village dla miejscowości w nowym okresie programowania.

Uczestnicy wyjazdu studyjnego zapoznali się z działalnością stowarzyszenia „Razem dla wsi” prowadzącego wioskę tematyczną Owiesno – Wieś Okrągłego Zamku, obejrzeli w terenie zrealizowane projekty oraz wzięli udział w warsztatach artystycznych oraz grze terenowej Quest pt. “O Zamku w Owieśnie przez Templariuszy zbudowanym” dostępnego na ogólnopolskim portalu www.Questy.org.pl

Szkolenie poprowadził Krzysztof Szustka krajowy animator wiosek tematycznych i moderator odnowy wsie z Fundacji Calamita,  który od 20 lat pracuje z polskimi społecznościami wiejskimi w zakresie planowania rozwoju wsi i tworzenia wiejskich produktów turystycznych.
 
Zdjęcia: Krzysztof Szustka

Ogólnopolska konferencja "Questy - Wyprawy Odkrywców - nowoczesna edukacja i promocja regionów w praktyce" (22-23.11.2019)

włącz . Opublikowano w Aktualności

 baner na www

W imieniu Fundacji Mapa Pasji i Fundacji Calamita, realizujących program „Questy – Wyprawy Odkrywców”, miło nam zaprosić Państwa na ogólnopolską konferencję na temat możliwości wykorzystania questów w edukacji szkolnej oraz promocji turystycznej miejscowości i regionów.

Cel konferencji:
Chcemy porozmawiać o questach – czym są, jakie standardy powinny spełniać, jak można je wykorzystać w edukacji (nie tylko historycznej), rozwoju turystyki i promocji regionów, ale także co zrobić, by dobrze działały i przyciągały coraz większą liczbę zainteresowanych. Będzie można przejść się questem, jak również porozmawiać o strategicznych kierunkach rozwoju programu „Questy – Wyprawy Odkrywców” w Polsce. W programie liczne warsztaty – każdy znajdzie coś dla siebie!

Dla kogo jest konferencja?
Dla przedstawicieli samorządów, lokalnych grup działania, szkół, bibliotek, ośrodków kultury, parków krajobrazowych i narodowych, nadleśnictw i innych instytucji działających na rzecz rozwoju turystyki, edukacji i promocji regionów. Zapraszamy także osoby indywidualne – pasjonatów questów, którzy chcą się włączyć w rozwój programu, podzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami.

UWAGA! Nowy quest może powstać u Państwa! Spośród uczestników konferencji wylosujemy dwie osoby, które wskażą miejsca powstania dwóch nowych questów!

Szczegółowe informacje znajdują się w załączonym zaproszeniu i programie. Zgłoszenia przyjmujemy do 4.11.2019. 
Serdecznie zapraszamy!

Do pobranie:

Wioski tematyczne w Gminie Gaworzyce

włącz . Opublikowano w Aktualności

warsztaty 9E3A9893 kopia
W dniu 13 listopada odbyło się spotkanie warsztatowe dla mieszkańców dwóch miejscowości z Gminy Gaworzyce z terenu Wzgórz Dalkowskich: Kłobuczyna i Dalkowa. Spotkanie poświęcone było metodologii tworzenia wsi tematycznych. Uczestnicy dowiedzieli się o historii wiosek tematycznych w Europie i Polsce o raz o etapach tworzenia tematycznej miejscowości a także o korzyściach i zagrożeniach, jakie wiążą się z ich funkcjonowaniem. Każda z miejscowości pracowała nad swoim pomysłem na własną wieś wspólnie tworząc podwaliny do programu rozwoju swojej tematycznej wsi. Kłobuczyn pozostał przy swoim już obranym kierunku tj. Kłobuczyn – Wioska Kasztanowców, natomiast mieszkańcy Dalkowa, mają wielki orzech do zgryzienia, bo w ich miejscowości jest wiele zasobów i wyróżników i bardzo ciężko wybrać ten jeden lub połączyć je w całość. Warsztaty poprowadził animator wiosek tematycznych w Polsce – Krzysztof Szustka z Fundacji Calamita.

Wizyta studyjna liderów z nadmorskich Chłopów we wsiach

włącz . Opublikowano w Aktualności

a9E3A8522 kopia

W dniach 2-4 listopada odbyła się wizyta studyjna liderów z miejscowości Chłopy z Gminy Mielno organizowana przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Osady Nadmorskiej 16-Południk w Chłopach do dolnośląskich wiosek tematycznych z sieci "Wioski z Pomysłem". Celem wizyty było zapoznanie się z ofertami tematycznych wsi, podpatrzenie sposobów promocji i współpracy w miejscowościach oraz spotkanie się z osobami odpowiedzialnymi za wieś tematyczna. Uczestnicy odwiedzili: Czaple - Wioska Piasku i Kamienia, Niedźwiedzice - Wieś Bociana, Miłkowice - Wioska Kolejarzy. Podczas wizyty odbyły się prelekcje, prezentacje, 

Nowy quest - Jak to z gazem miejskim kiedyś było

włącz . Opublikowano w Aktualności

A9E3A7951 kopia

Zapraszamy na nowy quest "Jak to z gazem miejskim kiedyś było" do Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Na trasie wyprawy zapoznasz się z historią powstawania gazu, która prezentowana jest w Muzeum. Zobaczysz linię technologiczną powstawania gazu miejskiego oraz urządzenia, które przed wielu laty były używane w gospodarstwach domowych i zakładach, a wszystkie do swego działania potrzebowały właśnie gazu. Quest dostępny jest w godzinach otwarcia muzeum tj. wt-sb 9.00 - 17.00. Zapraszamy!! Wersja drukowana dostępna jest w Muzeum a wersja do pobrania dostępna jest TUTAJ.

Chmura tagów

questy, geocaching, wizyty studyjne, warsztaty dla ngor, fudnusz sołecki, aktywizacja mieszkanców, fundacja